• thumbnail
    3 Minutes | 21677

    Koha e verës është koha e mangos

Koha e verës është koha e mangos

Eshtë e verdhë si dielli, e lënshme dhe e ëmbël - mango. Fruti perfekt për verën. Mësoni se çfarë duhet të bëni kujdes kur blini, ruani dhe përgatitni mangot.

Mango ka pak më pak se 60 kalori, duke parë se përbëhet nga mbi 80% ujë. Përzierja e vitaminave dhe mineraleve e bën frutin e shijshëm tropikal një frut veçanërisht të shëndetshëm.

Si të ruani një mango

Mango është një frut shumë delikat që duhet konsumuar brenda pak ditësh sapo të piqet. Frutat e papjekura mund të piqen në temperaturën e dhomës. Mos i vendosni frutat në frigorifer, pasi mango do të humbasë shijen e saj me kalimin e kohës nëse temperatura është nën 8 ° C.

Këshillë: Shpejtoni procesin e pjekjes duke mbështjellur frutat në gazetë. Nëse mango është ende shumë e fortë dhe ju nevojitet ta konsumoni më shpejt sesa keni menduar, mbështillni një mollë në gazetë bashkë me të. Si funksionon kjo? Mollët dhe mangot prodhojnë një gaz të quajtur etilen i cili ndihmon proçesin e pjekjes. Duke parë që kjo lendë tek molla është shumë më i fortë; procesi i pjekjes do të përshpejtohet.

Këshilla për përgatitje

Mango ka një bërthamë ovale, të sheshtë në mes. Nëse e prisni mangon në secilën anë rreth 1 cm pranë saj, do të merrni dy fileto mango dhe një fetë mango që përmban bërthamën.

Teknika 1 : për copa të vogla ose thjesht për të kafshuar: Bëni dy prerje përgjatë bërthamës dhe ndani dy filetat anësore të mangos. Pritini mango në copa të vogla katrore pa prerë lëkurën. Kthejeni lëkurën brenda në mënyrë që kubikët e vegjël të ndahen lehtë.

Teknika 2 për feta: Pritini copa të mëdha, siç do të bënit me një shalqi. Për të qëruar, rrëshqisni pjesët përgjatë një gote. Vendosni buzën e gotës midis frutave dhe lëkurës, pastaj shtyjeni butësisht përgjatë gotës, duke ndarë lëkurën nga fruti.

Teknika 3: Qërojeni me qëruesin klasik të perimeve.

Gjithëpërfshirës në kuzhinë

Mango është një frut i gjithanshëm në kuzhinë, ka shije po aq të mirë si në sallatën e frutave, gjithashtu me drithëra, si në një tortë ose në sorbeto dhe akullore. Lëngu dhe pureja e mangos janë të shkëlqyera për të bërë kokteje, smoothie dhe pije të tjera me fruta. Nëse nuk keni kohë, provoni lëngun e portokallit, mangos dhe karotës të Rauch Juice Bar.

Këshillë për në verë: Akullore me mango! Përzieni pjesët e frutave të ngrira në blender, p.sh. me pak limon ose xhenxhefil, dhe shërbejeni menjëherë.

Përveç pjatave të ëmbla, mango gjithashtu shijon mirë me pjata plot vlera dhe pikante, të tilla si avokado, cikore ose radikio, madje edhe me kerri ose salca djegëse.

Këshilla për blerjen e mangos

• Lëkura e plotë
• Aromë e ëmbël dhe që ndjehet.
• Sa më i rëndë, aq më i pjekur
• Duhet të shtypet pak nëse ushtroni lehtë presion

Autori: Olympiazentrum Vorarlberg