• thumbnail
    < 1 Minute | 21657

    Летното време е време на манго

Летното време е време на манго

Жолто е како сонцето, сочно и слатко - манго. Совршено овошје за лето. Научете на што да внимавате при купување, складирање и подготовка на манго.

Мангото има нешто помалку од 60 калории, бидејќи се состои од над 80% вода. Мешавината на витамини, минерали и секундарни растителни својства исто така го прави вкусното тропско овошје особено здраво овошје.

Како да чувате манго

Мангото е многу деликатно овошје кое треба да се консумира за неколку дена веднаш штом ќе созрее. Незрели плодови можат да созреат на собна температура. Не ставајте го овошјето во фрижидер, бидејќи мангото со текот на времето ќе го изгуби вкусот ако температурата е под 8 ° С.

Совет: Забрзајте го процесот на зреење со завиткување на овошјето во весник. Ако мангото е сè уште многу тврдо и ви е потребно побрзо отколку што мислевте, завиткајте јаболко во весникот со него. Што се случува потоа? Јаболкото и мангото произведуваат гас наречен етилен кој го поттикнува процесот на зреење. Бидејќи гасот на јаболкото е многу посилен; процесот на зреење ќе биде забрзан.

Совети за подготовка

Манго има овална, рамна семка во средината. Ако исечете манго од секоја страна околу 1 сантиметар до стеблото, ќе добиете две филети од манго и парче од манго што содржи семка.

Техника 1 за коцки или едноставно гризење: Направете две сечења по јадрото и одделете ги двете странични филети од манго. Исечете го манго во коцки без да ја оштетите лушпата. Свртете ја лушпата навнатре, така што одделните сегменти ќе се покажат нанадвор.

Техника 2 за парчиња: Исечете големи парчиња со лушпа од јадрото, како што би правеле со диња. За да излупите, поминете ги парчињата по работ од чаша. Ставете го работ на стаклото помеѓу овошјето и лушпата, а потоа нежно притиснете по должината на стаклото, одделувајќи ја лушпата од овошјето.

Техника 3: Излупете со стандарден нож за лупење.

Сеопфатен во кујната

Манго е сеопфатен во кујната, има добар вкус и во овошна салата, со житарки, како прелив на торта и сладоледи. Сокот од манго и пирето се одлични за правење коктели, смути и други овошни пијалоци. Доколку немате доволно време, пробајте го сокот од портокал, манго и морков од Rauch Juice Bar.

Совет за лето: Сладолед од манго! Измешајте ги замрзнатите парчиња овошје во блендерот, на пример со малку лимон или ѓумбир, и послужете веднаш.

Покрај слатките јадења, манго има добар вкус и со здрави и лути јадења, како што се авокадо, цикорија или радикио, па дури и со кари или чили.

Совети за купување манго

·       Задебелана лушпа кај стеблото
·       Сладок и ароматичен мирис
·       Треба да попушти малку под нежен притисок

Автор: Олимпијазентрум Ворарлберг