• thumbnail
    3 Minutes | 38303

    Ananasi, Fruti Tropikal - përmirësuesi natyror i humorit

Ananasi, Fruti Tropikal - përmirësuesi natyror i humorit

A jeni shpesh në humor të keq apo keni ndryshime të humorit që ju çojnë drejt konsumit të një ushqimi jo të shëndetshëm? Ka një zgjidhje të thjeshtë, por të shijshme: Ananasi! Mbreti i frutave përmban përmirësues natyralë të humorit dhe mund të ndalojë dëshirën për konsumin e ushqimeve jo të shëndetshme.

Mbreti I frutave me humor të mirë

Ananasi është fruti më i njohur tropikal dhe quhet me të drejtë "mbreti i frutave". Nuk është vetëm i shijshëm, por edhe shumë i vlefshëm kur bëhet fjalë për ushqyerjen. Ananasi është i pasur me minerale si hekuri dhe mangani dhe përmban shumë vitaminë C si dhe beta karoten. Vlen të përmendet gjithashtu enzima bromelain, e cila natyrshëm mbështet tretjen.

Përveç kësaj, ananasi përmban serotoninë dhe vanilinë. Kjo e fundit vepron si përmirësues i humorit, ndërsa serotonina vepron si substancë dërguese në tru dhe është përgjegjëse për kënaqësinë dhe humorin e mirë. Kjo gjithashtu mund të ndikojë pozitivisht në dëshirat për ushqim dhe ankthin.

Mbështetni bukurinë tuaj me ananas

Ndërsa ananasi është një frut i dobishëm për t’u ngrënë, ai gjithashtu mund të mbështesë pamjen e jashtme. Lëngu i freskët i ananasit mund të ndihmojë në zbehjen e dëmtimeve nga dielli dhe njollat ​​e moshës. Do të gjeni shumë produkte kozmetikë që përmbajnë enzima ananasi të cilat ndihmojnë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe në këtë mënyrë lëreni lëkurën tuaj të duket rrezatuese dhe e freskët.

Këshillë: Luftoni lëkurën e thatë duke bërë një maskë fytyre me tul ananasi.

Çfarë duhet të keni kujdes kur blini një ananas

Shikoni: Të gjithë mund të duken njësoj nga jashtë, por ka mbi 100 lloje të ndryshme ananasësh që ndryshojnë në madhësi. Frutat e pjekura njihen më së miri nga gjethet jeshile dhe tuli i verdhë në të artë.

Ushtroni presion: Lëkura e ananasit duhet të jetë e fortë. Gjethet e brendshme duhet të hiqen lehtësisht.

Erë: Një ananas i pjekur ka një erë të ëmbël dhe aromatike, veçanërisht rreth kërcellit.

Ruajtja: Një ananas nuk do të piqet pas këputjes. Mund ta ruani në vend të freskët për një deri në dy javë, megjithatë, mos e vendosni në frigorifer. Ananasi i prerë mund të mbahet deri në dy ditë në frigorifer.

Si të presim një ananas

Filloni duke prerë pjesën e sipërme dhe të poshtme të frutit. Vazhdoni duke prerë lëvoren dhe ndani ananasin në çerek.  Tani ju  duhet të jeni në gjendje të prisni kërcellin e fortë. Shijojeni në feta ose në kube.

Ide për receta.

Tuli i verdhë ka një shije të mrekullueshme të ëmbël. E përsosur për sallata, ëmbëlsira, smoothie por edhe në lëng, si për shembull lëngu i Rauch Juice Bar Ananas-Portokalli-Frut Pasioni. Mos e kufizoni veten vetëm në pjata të ëmbla - pse të mos provoni një marinadë ananasi për mish, një kerri perimesh me copa ananasi ose ananas të pjekur në skarë për një barbekju të shëndetshëm?

Fakte: Çfarë duhet të bëni kujdes kur blini ananas

• Gjethe jeshile dhe tul i verdhë / i artë
• Shtypet pak nese ushtroni presion
• Gjethet e brendshme përreth kërcellit mund të hiqen lehtë
• Erë e ëmbël, aromatike rreth kërcellit

 

Autori: Olympiazentrum Vorarlberg